Jak kolagen wpływa na zmarszczki?

Kolagen to jedno z podstawowych białek tkanki łącznej skóry. Nadaje jej wytrzymałość i sprężystość, odpowiada również za jej nawilżenie. Białko to zbudowane jest z sieci włókien, będących podporą dla nowych komórek i naczyń krwionośnych. Stanowi „rusztowanie” dla skóry. Budowa kolagenu uzależniona jest od jego funkcji i miejsca występowania.

Skóra dojrzała a kolagen

Proces starzenia skóry rozpoczyna się, gdy więcej kolagenu zostaje zdegradowane, zniszczone niż jest produkowane. Skóra traci nawilżenie i swoją podporę – siatkę włókien kolagenu z elastyną. W efekcie twarz traci swój kontur, a skóra opada, wiotczeje i uwidaczniają się bruzdy. W miejscach, gdzie siatka kolagenu i elastyny została zniszczona, tworzą się zmarszczki.

Jak działa kolagen w kosmetykach?

Kolagen dostępny w kosmetykach najczęściej nie jest w stanie przeniknąć przez warstwę skóry. Nie oznacza to jednak, że jest nieskuteczny. Kolagen tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody. Jednocześnie sprawia, że skóra staje się aksamitna w dotyku. Kosmetyki z kolagenem, uzupełnione jeszcze o inne białko – elastynę – regenerują skórę, odmładzają ją, a także przywracają jej świeżość i gładkość. Istnieje kolagen w postaci małych, zdolnych do przeniknięcia skóry cząsteczek, które zachowały aktywność biologiczną i mogą zostać włączone do odbudowywanej siatki włókien. Wbrew temu, co się czasem słyszy, kolagen nie „rozleniwia” ani nie „uzależnia” skóry. Nie powoduje także rozregulowania mechanizmów jego syntezy. Czasami kolagen występuje w kosmetykach do pielęgnacji skóry po opalaniu – działa wtedy jako środek łagodzący. Wspomaga również gojenie ran. Jeśli zależy nam na kosmetyku stymulującym produkcję kolagenu, należy upewnić się, że w jego składzie znajduje się witamina C, biorąca udział w jego syntezie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *